Hydroizolacja basenu – o czym pamiętać?
Lato to czas relaksu i odpoczynku. Nie ma nic lepszego w upały niż ochłoda w zewnętrznym basenie. Musi on jednak cechować się wysoką szczelnością i standardem wykonania. Jak wygląda hydroizolacja basenu i o czym pamiętać podczas prac? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.
Hydroizolacja basenu – najważniejsze kwestie
Budowa basenu jest wymagająca. Należy pamiętać, że cały czas na nieckę będzie wywierała nacisk woda, dlatego hydroizolacja basenu jest niezwykle istotna. Poziom trudności i skomplikowania prac zależy w głównej bierze od kształtu basenu. Zdecydowanie najłatwiej będzie przeprowadzić hydroizolację basenu prostokątnego o małych rozmiarach. Im więcej załamań i zaokrągleń, tym więcej czasu zajmie hydroizolacja basenu.
Czym grozi brak hydroizolacji basenu?
Baseny cały czas mają kontakt z chlorowaną wodą, która może mieć niszczące działanie. Zawarte w niej związki chemiczne mogą uszkadzać strukturę niecki, co może prowadzić do przecieków. Także nieustanny napór wody jest niebezpieczny. Jeśli niewłaściwie wykonamy hydroizolację basenu, mogą pojawić się w niej szczeliny. Woda będzie się w nie wsączać, co może być zagrożeniem nie tylko dla basenu, ale także fundamentów domu czy wód gruntowych.
Hydroizolacja basenu i jej wpływ na materiały
Przydomowe baseny wykonać można z wielu materiałów. Najczęściej stosowane są zbrojony beton oraz stal nierdzewna. Możliwe jest także wykonanie niecki basenu z akrylu, ale cechuje się on mniejszą trwałością niż dwa pozostałe surowce. Pamiętajmy, że basen betonowy wymaga odpowiedniej hydroizolacji, żeby woda nie niszczyła jego podstawy.
Jak przygotować się do hydroizolacji basenu?
Przeprowadzenie hydroizolacji basenu jest podobne do hydroizolacji innych elementów. Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie podłoża. Na początku mechanicznie usuwamy zabrudzenia po zaprawach, klejach czy tynkach. Następnie przechodzimy do czyszczenia na mokro za pomocą wody i detergentów. Po wyschnięciu basen jest gotowy do hydroizolacji.
Hydroizolacja basenu – jakiego preparatu użyć?
Do przeprowadzenia hydroizolacji basenu z niecką betonową dobrze sprawdzą się masy polimerowo-cementowy takie jak IZOMASS 2K F firmy Jurga. Dwuskładnikowa hydroizolacja zapewnia odporność na ciśnienie słupa wody o wysokości 15 m oraz nie wchodzi w reakcje ze związkami chemicznymi w wodzie. Po wymieszaniu masy nakładamy warstwę hydroizolacji. Kolejną nanosimy po wyschnięciu pierwszej, co może zająć około 4 godzin. Końcowa grubość powłoki hydroizolacji basenu nie powinna być mniejsza niż 2 mm. Narożniki, miejsca styku oraz rynny przelewowe izolujemy dodatkowo taśmą izolacyjną. Po wykonaniu hydroizolacji basenu pozostaje jedynie wykończyć basen płytkami.