Piany poliuretanowe

Piany poliuretanowe są niezbędnym elementem każdej budowy i przydają się w wielu remontach. Stosowane są do wypełniania, uszczelniania, wygłuszania i montażu. Są pomocne w pracach takich jak osadzanie drzwi czy dopasowanie okna do wnęki. Odznaczają się również świetnymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi.

Pianki poliuretanowe – właściwości

Piany wykonuje się z poliuretanu, tworzywa powstającego z połączenia poliolu z izocyjanianem. Jest to niezwykle wszechstronny materiał znajdujący zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w produkcji obuwia czy ubrań. Pianki poliuretanowe wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Ich zastosowanie eliminuje mostki cieplne i zapewnia nieprzewiewność izolacji. Odznaczają się także doskonałą przyczepnością, a także są odporne na działanie wilgoci i grzybów.

Piany poliuretanowe – rodzaje

Pianki poliuretanowe podzielić można ze względu na ilość składników:
  • Piany poliuretanowe jednoskładnikowe przeznaczone są do prac w pomieszczeniach ze swobodnym dostępem powietrza. Używa się ich do uszczelniania i montażu elementów zewnętrznych. Utwardzają się poprzez kontakt z wilgocią i temperaturą, a więc im będą one wyższe, tym szybciej piana stwardnieje. W trakcie procesu zwiększy ona swoją objętość, więc szczeliny powinno się wypełniać w połowie.
  • Pianki poliuretanowe dwuskładnikowe zawierają w sobie komponent chemiczny, który umożliwia utwardzenie bez dostępu do wilgoci. Najczęściej stosowane są w suchych i trudnodostępnych miejscach. Również zwiększa ona objętość w trakcie utwardzania, więc szczelin nie powinno wypełniać się w całości.

Piany pistoletowe i wężykowe

Pianki poliuretanowe dzielone są także ze względu na sposób aplikacji. Do zastosowania piany pistoletowej niezbędny jest pistolet do pian. Łatwiejsze w użyciu są piany wężykowe. Wyposażone są one w specjalny wężyk, który wtryskuje pianę w określone miejsce. Wyróżniają się z reguły niższą ceną niż piany pistoletowe.

Pianki poliuretanowe – zastosowanie

Piany poliuretanowe używane są we wszelkiego rodzaju pracach ocieplających i izolujących. Stosuje się je do ocieplania dachów i poddaszy oraz do łączenia elementów np. w konstrukcjach szkieletowych. Ze względu na bardzo dobre właściwości akustyczne pianki poliuretanowe są często przydatne w wygłuszaniu.