Domieszki do zapraw murarskich, tynkarskich i betonu

Dodatki do zapraw i betonów stosuje się, żeby poprawić ich parametry oraz uzyskać wymagane właściwości. Domieszki najczęściej występują w formie płynu lub proszku – dodaje się je do przygotowywanej mieszanki. Zapewniają możliwość stosowania w określonych warunkach, redukują ilość użytej wody zarobowej czy zwiększają wytrzymałość gotowego elementu.  Domieszki do zapraw murarskich, tynkarskich i betonu pozwalają przyspieszyć prace budowlane i zwiększają wydajność mieszanek. Osobną kategorią domieszek ją dodatki uplastyczniające – plastyfikatory.

Plastyfikatory i ich właściwości

Plastyfikatory często stosuje się zamiast wapna. Działa ono w podobny sposób, ale odznacza się wyższą ceną i znacznie większą ilością, jaką należy dodać do układu by zyskać ten sam efekt. Trzeba jednak pamiętać, że wybór odpowiedniej domieszki w największej mierze zależy od rodzaju spoiwa oraz pożądanych właściwości. W wypadku zapraw murarskich dodatków używa się, żeby zwiększyć objętość mieszanki oraz ułatwić nakładanie na ścianach i murach. Z kolei domieszki do betonu stosuje się często w celu poprawy urabialności, zmniejszenia ilości potrzebnej wody zarobowej i uplastycznienia. W ofercie firmy Jurga znajduje się wiele różnych rodzajów domieszek do zapraw i betonu, co ułatwia dobór do konkretnych zastosowań.

Zastosowanie domieszek

Domieszki różnią się między sobą właściwościami i zastosowaniem. Na rynku znajdziemy zwiększające płynność domieszki uplastyczniające czy ograniczające nasiąkliwość „wodouszczelniacze”. Oprócz tego często stosuje się dodatki przyspieszające wiązanie, które są szczególnie przydatne w pracach prowadzonych zimą. Wszystkie domieszki i plastyfikatory firmy Jurga są bezchlorkowe.