Czym są plastyfikatory do betonu?

Producenci z sektora chemii budowlanej oferują w swoim asortymencie specjalne preparaty, które znacząco poprawiają parametry techniczne mieszanki betonowej – plastyfikatory do betonu. To substancje mające na celu zwiększenie ruchliwości łańcuchów polimerowych oraz zmniejszenie oddziaływania międzycząsteczkowego. Dzięki tym właściwościom pozwalają na poprawę twardości i elastyczności mieszanin budowlanych, a także obniżenie temperatury zeszkleń.

Domieszki do betonu – dlaczego warto?

Użycie plastyfikatorów do betonu pozytywnie oddziałuje na spójność i konsystencje mieszanki, co znacznie ułatwia jej rozprowadzanie podczas prac. Poprawia jej urabialność, dzięki czemu lepiej się pompuje, poddaje i zaciera. Zastosowanie domieszki ułatwia również połączenie żwiru i cementu, sprawiając, że mieszanka jest dobrze zagęszczona i jednorodna. Takie działanie zwiększa wytrzymałość betonu, redukuje skurcz, osiadanie oraz pękanie.

Jak stosować plastyfikator do betonu?

Przygotowując wylewkę betonową z zastosowaniem preparatu BETONMIX, trzeba dodać od 0,5% do 1% domieszki w stosunku do wagi cementu. Należy pamiętać, aby dozować produkt równocześnie z wodą zarobową. Umożliwia to zoptymalizowanie ilości zużywanego materiału, dzięki czemu można zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Opisany preparat jest przeznaczony głównie do produkcji wyrobów betonowych, do których zaliczamy posadzki, krawężniki, kostki, płyty, stropy, ściany czy ławy fundamentowe. Domieszki do betonu wykorzystuje się również do wykonania wylewek pod ogrzewanie podłogowe czy wylewek na tarasy i balkony.

Zimowe plastyfikatory do betonu

W naszej ofercie znajduje się wiele różnych rodzajów domieszek do i betonu, co ułatwia ich dobór do konkretnych zastosowań. Szczególnym produktem jest BETONMIX ZIMOWY, który odgrywa istotną rolę podczas prac budowlanych prowadzonych zimą. Tradycyjne domieszki można stosować w temperaturach nie niższych niż 5°C, w innym przypadku może dojść do zamarzania wody i przerwania procesu wiązania, przez co mur zacznie pękać. Natomiast plastyfikatory zimowe umożliwiają wykonywanie prac w warunkach do -8°C. Preparaty te redukują zużycie wody zarobowej oraz obniżają temperaturę jej zamarzania w mieszance. Co więcej, zwiększają wytrzymałość i odporność gotowego wyrobu m.in. na destrukcyjne działanie mrozu.