Farby

Farby stosuje się do nadania ścianom i sufitom różnych kolorów. Najczęściej używane są wewnątrz domu, ale na rynku dostępne są także farby do użytku zewnętrznego. Choć farby służą głównie do nadania określonej barwy, znaleźć można także farby zapewniające inne właściwości, na przykład farby renowacyjne i antykorozyjne.

Rodzaje farb

Farby do ścian można podzielić ze względu na wiele czynników. Jednym z najczęściej stosowanych jest podział na farby dekoracyjne i specjalistyczne. Pierwszy rodzaj farb zapewnia gładką powłokę lub strukturę i daje konkretny efekt wizualny. Farby dekoracyjne dostępne są w setkach różnych wariantów kolorystycznych, a ich główną funkcją jest poprawa estetyki danej powierzchni. Z kolei farby specjalistyczne służą nie tylko do zmiany koloru podłoża. Używa się ich, żeby nadać powierzchni określonych właściwości np. antykorozyjnych. Farby można także dzielić ze względu na skład. Wyróżnia się tutaj farby wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, które dzielą się na kolejne podkategorie.

Zastosowanie i właściwości farb

Głównym celem stosowania farb jest nadanie powierzchni określonego koloru. Należy jednak pamiętać, że farbę powinniśmy dostosować do specyfiki pomieszczenia, w którym będziemy ją nakładać. Z tego powodu do salonu dobrze jest dobrać farbę matową, a do łazienki farbę odporną na działanie wody. Trzeba również wziąć pod uwagę, że farba wewnętrzna nie nadaje się do stosowania na zewnątrz. Farby zewnętrzne cechują się większą odpornością na działanie czynników atmosferycznych.

Farby renowacyjne i antykorozyjne

Farby mogą również posłużyć do nadania powierzchni określonych właściwości. Przykładem może być FARBA RENOWACYJNO-DEKORACYJNA. Zapewnia ona pokrytemu podłożu ochronę przed działaniem wody oraz promieniowania UV. Stosuje się ją w elementach zewnętrznych takich jak dachy czy przyziemia ścian. Farba może również chronić podłoże przed korozją. Do tego celu sprawdzi się preparat taki jak FERROBOND ULTRA. Można go nakładać wprost na rdzę i zapewnia on długotrwałą ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych.