Masy bitumiczne

Prace wykonawcze często wymagają zastosowania odpowiedniej hydroizolacji, metod uszczelniających czy klejących. Wykorzystuje się do tego m.in. masy bitumiczne znane jako asfalty. Bitum znany jest powszechnie w budownictwie drogowym, ale nie tylko.

Czym są masy bitumiczne?

Są to mieszaniny bitumu, czyli smoły z kruszywami mineralnymi. Bitum jest lepką substancją powstałą w efekcie przetwarzania ropy naftowej. Masy bitumiczne zazwyczaj są gęste, lepkie i elastyczne. W zależności od przeznaczenia zawierają różne dodatki. Są to np. wypełniacze mineralne, włókna wzmacniające, polimery czy woski. W efekcie zyskujemy np. masy asfaltowo-żywiczne, masy bitumiczno-kauczukowe czy po prostu masy dwuskładnikowe.

Zastosowanie mas bitumicznych

Masy bitumiczne znajdują zastosowanie w budownictwie drogowym, do tworzenia warstw asfaltowych oraz wypełniania szczelin w nawierzchniach. W izolacji dachów z ich użyciem uzyskuje się elastyczną i wodoszczelną barierę. Mas bitumicznych używa się do izolacji fundamentów, w ten sposób zapobiegając przenikaniu wody do budynku. Sprawdzają się w wielu pracach naprawczych i konserwacyjnych do uszczelniania. Ze względu na właściwości wodoszczelne, masy powszechnie wykorzystuje się przy budowie zbiorników oraz w przemyśle stoczniowym.

Rodzaje mas bitumicznych

Na rynku masy bitumiczne bywają dostępne w różnych postaciach, co uzależnione jest od ich przeznaczenia i warunków aplikacji. Mamy więc masy na zimno, gotowe do użycia oraz na gorąco, które wymagają podgrzania przed użyciem. Stają się wtedy bardziej płynne i łatwiejsze w nałożeniu. W ofercie firmy JURGA znajdują się masy dedykowane do konkretnych aplikacji, m.in.:
  • Wykonywania powłok przeciwwilgociowych, przeciwwodnych typu lekkiego i impregnacyjnych oraz hydroizolacji fundamentów. Polecanym produktem jest tutaj DYSPERBIT.
  • Wykonywania warstw gruntujących i podkładowych pod papy zgrzewalne, lepiki, emulsje, masy i roztwory asfaltowe. Polecamy BITUPRIMER ALW GRUNT oraz BITUPRIMER R GRUNT.
  • Przyklejania płyt izolacyjnych ze spienionego poliestru, styroduru i styropapy lub twardej wełny mineralnej do położy chłonnych, betonu, ścian murowanych, drewna. Polecamy BITUMASS HYDROKLEJ ALW 1K.
  • Konserwacji papy i renowacji pokryć dachowych, zabezpieczania betonu przed korozją i wilgocią. Polecamy BITUMAS POWŁOKA RP i BITUMAS SZPACHLA DEKARSKA R.
  • Do likwidacji załamań, pęknięć, szpar, pęcherzy i miejscowego uszczelniania hydroizolacji. Polecamy DECAMIX.
  • Przyklejania na zimno tradycyjnych pap asfaltowych oraz klejenia pap między sobą w izolacji wielowarstwowej. Polecamy BITUMAS KLEJ DO PAPY R.

Masy bitumiczne - możliwości

Dzięki przeróżnym dodatkom do mieszanki, uzyskuje się efekty, które umożliwiają pracę w konkretnych warunkach. Przykładem może być DECAMIX, masa asfaltowo-kauczukowa do szybkich napraw, którą można stosować w niemal każdą pogodę. Umożliwia pracę w trakcie opadów deszczu i śniegu, pozwala na aplikację do podłoży suchych i mokrych. Do tego idealnie sprawdza się w okresie zimowym dzięki odporności na temperaturę - zachowuje elastyczność nawet do –15 stopni.