Czym jest hydroizolacja fundamentów i dachów?

Hydroizolacja to każdy rodzaj warstwy ochronnej, która jest stosowana, aby zabezpieczyć budynek przed szkodliwym działaniem wilgoci i wody. Dodatkowo pozwala przedłużyć żywotność obiektu oraz zastosowanych przy budowie materiałów. Fundamenty i dach to elementy szczególnie narażone na działanie wody oraz zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego warto zapewnić im odpowiednią ochronę.

Po co stosuje się hydroizolację fundamentów?

Hydroizolację fundamentów zaliczamy do jednych z najważniejszych etapów budowy każdego obiektu mieszkalnego i użytkowego. Brak odpowiedniego zabezpieczenia ścian fundamentowych może skutkować pojawieniem się poważnych uszkodzeń spowodowanych przez działanie wilgoci i wody. Z tego względu hydroizolację należy przeprowadzać z dbałością o każdy szczegół. Późniejsze poprawki wykonywane po wybudowaniu domu wiążą się bowiem z ogromnymi kosztami.

Hydroizolacja fundamentów – cechy produktu

Aby uniknąć problemów z wilgocią, należy poprawnie dobrać materiały do wykonywania hydroizolacji fundamentów i odpowiednie je zastosować. Alternatywą do tradycyjnej papy są preparaty bitumiczne takie jak: masy asfaltowe, roztwory i emulsje asfaltowe, lepiki asfaltowe, szlamy polimerowo-cementowe czy masy polimerowo-bitumiczne typu KMB. W projekcie budynku powinno się sprawdzić, jaki rodzaj izolacji wykonać przy budowie. Gdy poziom wody gruntowej znajduje się powyżej fundamentów i mamy do czynienia z gruntami spoistymi bez odpływu wody opadowej trzeba zastosować izolację przeciwwodną. Natomiast izolację przeciwwilgociową wykonuje się na gruntach przepuszczalnych, gdy poziom wody jest niżej od ław fundamentowych.

Dlaczego warto zadbać o hydroizolację dachów?

Kolejną kluczową kwestią podczas budowy jest odpowiednie zabezpieczenie dachu. Ze względu na jego położenie, jest mocno narażony na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Najskuteczniejszym sposobem, aby zapewnić mu odpowiednią ochronę, jest hydroizolacja. Dzięki niej można zapewnić swobodny spływ wód opadowych po powierzchni i jednocześnie zabezpieczyć ją przed wnikaniem wody. Aby osiągnąć jak najlepsze i najskuteczniejsze efekty trzeba zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego oraz wielkość dachu i dopasować do nich produkty do hydroizolacji.

Hydroizolacja dachów

Hydroizolacje dachów, podobnie jak fundamentów można wykonać metodą tradycyjną przy użyciu papy termozgrzewalnej. Można także zastosować nowoczesne produkty asfaltowe, które są bardzo łatwe w aplikacji i gotowe do użycia prosto z wiaderka, na przykład BITUMASS POWŁOKA RP. Dzięki zawartości lateksu tworzą na powierzchni warstwy izolacyjne, charakteryzujące się wysoką elastycznością oraz odpornością na spękania powstające na skutek gwałtownych opadów, mrozów czy odwilży. Posiadacze dachów płaskich i skośnych powinni również zwrócić uwagę na konsystencję preparatów. Często to ona warunkuje, do jakich rodzajów powierzchni można stosować dany produkt. Warto także pamiętać o produktach do drobnych napraw hydroizolacji, jak DECAMIX. Dzięki temu produktowi można szybko dokonać wielu napraw oraz uszczelnień pokryć dachowych i innych konstrukcji budowlanych, także w wilgotnych warunkach np. podczas opadów deszczu.