W pracach budowlanych niezbędne jest zastosowanie preparatów łączących poszczególne materiały lub elementy. Taką funkcję spełniają kleje. Pamiętać jednak należy, że poza klejami uniwersalnymi, istnieją również kleje przeznaczone do konkretnych tworzyw. Z kolei w wypadku pojawienia się ubytków konieczne jest zastosowanie uszczelniacza. Najczęściej mają one półpłynną formę i pęcznieją w procesie utwardzania.
Rodzaje klejów
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów klejów budowlanych. Poza klejami do uniwersalnych zastosowań producenci oferują również preparaty do określonych tworzyw czy powierzchni. Wynika to z różnic we właściwościach fizyczno-chemicznych, a niewłaściwie zastosowany klej może nawet doprowadzić do zniszczenia powłoki lub materiału. Kleje mają różnorodną formę. Spotyka się je pod postacią półpłynnej, gęstej masy, ale liczne są też kleje proszkowe.
Kleje – zastosowanie
Głównym zastosowaniem klejów jest trwałe połączenie co najmniej dwóch elementów budowlanych. Twardniejąc, kleje nie tylko łączą ze sobą materiały, ale również uszczelniają przestrzeń pomiędzy nimi. Współczesne kleje odznaczają się łatwą aplikacją. Wiele z nich dostępnych jest w wygodnych opakowaniach z dołączonym lub wbudowanym aplikatorem, co ułatwia ich nanoszenie na powierzchnie.
Czym są uszczelniacze?
Jednym z najważniejszych etapów prac budowlanych jest uszczelnianie. Aby zainstalowane elementy prawidłowo spełniały swoje funkcje, niezbędne jest wypełnienie wszystkich szczelin. W tym celu stosuje się uszczelniacze. Najczęściej mają one formę półpłynnych mas. Niektóre, jak np. piany uszczelniające, w wyniku utwardzania zwiększają swoją objętość. Uszczelniacze, podobnie jak kleje, przechowywane są w opakowaniach z aplikatorami, co umożliwia ich łatwą aplikację.
Rodzaje uszczelniaczy
Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów uszczelniaczy są silikony. Silikonów używa się do uszczelniania szyb oraz wypełniania głębokich ubytków. Innym rodzajem uszczelniaczy są akryle. Uszczelniacze akrylowe stosowane są do uzupełniania rys i pęknięć. Stosuje się je głównie do wewnętrznych prac remontowo-budowlanych.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.