Preparaty gruntujące

Gruntowanie jest niezbędne przed każdym malowaniem, ale warto je przeprowadzić również przed szpachlowaniem czy wykonaniem hydroizolacji. Gruntowanie polega na nałożeniu preparatu gruntującego na podłoże, na którym będziemy prowadzić prace budowlane. Ma ono na celu wyrównanie chłonności, wzmocnienie podłoża oraz zwiększenie przyczepności nakładanych mas. Odpowiedni preparat gruntujący zapewni wzmocnienie podłoża czy zwiększenie przyczepności nakładanych mas.

Grunty – gotowe do użycia i koncentraty

Dostępne na rynku preparaty gruntujące można spotkać w dwóch formach. Pierwszym wyborem są grunty gotowe do użycia. Drugim rodzajem są skoncentrowane preparaty, które wcześniej należy w odpowiednich proporcjach rozcieńczyć wodą. Aplikacja środków gruntujących na podłoże jest niezwykle prosta – wystarczy użyć wałka lub pędzla, a w przypadku dużych powierzchni metody natryskowej.

Preparaty gruntujące - właściwości

Poza formą preparaty gruntujące różnią się właściwościami użytkowymi. Grunty wzmacniające stosuje się, żeby poprawić stan powierzchni, wzmocnić zwłaszcza stare lub niestabilne podłoża.  Z kolei, żeby ograniczyć chłonność i pylenie podłoża, używa się gruntów głęboko penetrujących, które głęboko wnikają w powierzchnię. W przypadku podłoży mało lub niechłonnych stosujemy grunty z dodatkiem kruszywa kwarcowego, które tworzą warstwę szczepną pomiędzy podłożem, a nakładana powłoką.

Grunt do ściany – jaki wybrać?

Wybierając grunt do ściany, musimy pamiętać o rodzaju podłoża, gdyż niektóre preparaty gruntujące przeznaczone są tylko do określonej powierzchni. Kolejnym kluczowym czynnikiem w wyborze środka gruntującego będzie jego wydajność, czyli powierzchnia, którą pokryjemy jednym litrem. Zwróćmy też uwagę na czas schnięcia gruntu do ściany. Jeśli zależy nam na czasie, warto zdecydować się na szybkoschnący preparat gruntujący taki jak Primer Plus – jedna warstwa schnie około dwóch godzin.