Taśma uszczelniająca – rodzaje i charakterystyka produktu
Taśma uszczelniająca to produkt stosowany się przy różnych pracach budowlanych — świetnie sprawdzają się przy uszczelnianiu powierzchni, okolic stolarki otworowej czy obróbek blacharskich, zapewniając zwiększoną szczelność miejsc narażonych na wilgoć. Ich największym plusem jest duża wytrzymałość, co sprawia, że uszczelnienia wykonane z ich użyciem są trwałe i solidne.
Rodzaje taśm uszczelniających
W naszym asortymencie oferujemy szeroki wybór taśm uszczelniających:
TAPEMIX – jeden z najczęściej stosowanych typów taśm. Wodoszczelna, elastyczna i wytrzymała dzianina poliestrowa jest dwukrotnie powleczona termoplastycznym elastomerem. Świetnie sprawdza się przy zwiększaniu szczelności miejsc szczególnie narażonych na zawilgocenie pod okładzinami ceramicznymi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
TAPEMIX PLUS – zapewnia aż 60% większą powierzchnię uszczelniana od tradycyjnej taśmy TAPEMIX. Trójwarstwowość, wodoszczelność i elastyczność, sprawiają, że taśma jest trwalsza i bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Z tego powodu szczególnie dobrze sprawdza się przy pracach wykonywanych na zewnątrz, jednak można ją stosować również w środku budynku.
TAPEMIX ECO – to ekonomiczny wariant tradycyjnej taśmy TAPEMIX. Jest wodoszczelna i elastyczna, dlatego sprawdza się przy trwałym uszczelnianiu dylatacji, pęknięć i spoin łączących. W porównaniu do TAPEMIX ma nieco cieńszą warstwę membrany uszczelniającej w centralnej części taśmy.
TAPEMIX SK – szczególnie sprawdza się przy wykonywaniu uszczelnień w okolicach drzwi i okien balkonowych, a także przy uszczelnianiu obróbek blacharskich. Została stworzona na bazie włókniny polipropylenowej, która jest powleczona wysoko elastycznym, samoklejącym, kauczukiem butylowym w osłonie papieru transportowego.
Taśma uszczelniająca – sposób użycia
Przed użyciem taśmy uszczelniającej odpowiednio przygotuj podłoże – powinno być czyste, suche, wolne od różnego rodzaju smarów i olejów, a także innych pozostałości, które mogą negatywnie wpływać na przyczepność. W miejscu styku posadzki ze ścianą lub ściany ze ścianą nanieś na obu płaszczyznach masę uszczelniającą. Następnie zatop wybraną taśmę TAPEMIX w świeżej masie i dociśnij. Pamiętaj, aby do uciskania taśmy nie używać narzędzi o ostrych krawędziach. Na koniec pokryj taśmę jeszcze jedną warstwą masy uszczelniającej i pozostaw do wyschnięcia. W narożach zastosuj odpowiednie elementy systemu: narożniki wewnętrzne lub zewnętrzne. Z kolei do uszczelnienia wyprowadzeń rur, zastosuj odpowiednie mankiety ścienne lub podłogowe.
Zastosowanie taśmy uszczelniającej
Zadaniem taśm jest uszczelnienie powierzchni przed niekorzystnym działaniem wody, która może przeniknąć do podłoża np. poprzez spoiny. Niewłaściwe zabezpieczenie może powodować poważne uszkodzenia, takie jak niszczenie podłoża, powstawanie rys, zagrzybienia czy wykwitów, wypłukiwanie spoiwa, a nawet zawilgocenie sąsiadujących pomieszczeń. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby odpowiednio uszczelnić narażone miejsca. W zależności od rodzaju materiału i obszaru zastosowania taśmy uszczelniające znajdują zastosowanie m.in. w uszczelnianiu połączeń, rynien czy powierzchni pod płytkami ceramicznymi. Ich właściwości odpornościowe umożliwiają także ich stosowanie na zewnątrz, gdzie za ich pomocą możemy zadbać np. o pomieszczenia gospodarcze, tarasy oraz balkony.