Hydroizolacja balkonu i tarasu – jak ją wykonać?
Wszyscy lubimy spędzać czas pod gołym niebiem. Żeby słoneczne dni mijały na przyjemnościach, warto zadbać o miejsca relaksu. Kluczową kwestią jest odpowiednia hydroizolacja balkonu lub tarasu. Możemy ją przeprowadzić nie tylko w nowym, ale też już istniejącym budownictwie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać.
Hydroizolacja balkonu i tarasu – najważniejsze kwestie
Balkony i tarasy wysunięte są poza obrys budynku, co sprawia, że narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Woda, która wielokrotnie w ciągu roku przesiąka przez fugi, prowadzi do pękania płytek lub ich odklejania się od podłoża. Nierzadko też z powodu wilgoci powstają nieestetyczne białe plamy. Dodatkowo wysokie amplitudy temperatur i naprężenia termiczne pomiędzy kolejnymi warstwami budowlanymi powodują, że te miejsca należy zabezpieczyć wyjątkowo skrupulatnie.
Najskuteczniejszym sposobem na walkę z przeciekaniem i niszczeniem balkonu i tarasu jest ich hydroizolacja. Żeby osiągnąć najlepsze efekty, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, wielkość i własne możliwości. To od tych czynników zależy wybór preparatu, ale też sposób wykonania hydroizolacji. W wypadku balkonu najlepszym rozwiązaniem będzie uszczelnienie podpłytkowe. Z kolei hydroizolację tarasu naziemnego uzyskamy poprzez ułożenie warstwy odcinającej. Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu narożników przed przedostawaniem się wody.
Materiały hydroizolacyjne – jakie wybrać?
Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów hydroizolacyjnych – izolacje jednokomponentowe i dwukomponentowe. W trakcie wyboru musimy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to wygoda w aplikacji – prym w tej kategorii wiodą hydroizolacje jednokomponentowe, które wystarczy wymieszać i nałożyć. Drugim czynnikiem jest zakres pracy podłoża – izolację dwukomponentową możemy nałożyć nawet na starą ceramikę bez konieczności jej skuwania i użycia specjalistycznych preparatów szczepnych.
Hydroizolacja balkonu folią w płynie
Jednym z dostępnych na rynku produktów jednoskładnikowych jest folia w płynie do podłoży krytycznych Jurga FOLMIX PLUS. Nada się ona do powierzchni takich jak płyty gipsowo-włóknowe, podłoża drewnopochodne czy deski. Posiada ona właściwości tiksotropowe, co zapewnia wysoką szczelność i mostkuje rysy już po wykonaniu izolacji. Żeby wykonać hydroizolację balkonu za pomocą folii w płynie, należy ją jedynie wymieszać i nanieść na czyste i zagruntowane podłoże. Dla lepszych efektów aplikujmy dwie warstwy. Czas schnięcia tego preparatu wynosi min. 3 godziny dla jednej warswy.
Hydroizolacja tarasu betonowego
Beton jest często wybieranym materiałem do budowy tarasu. Hydroizolację zapewni środek taki jak dwuskładnikowa masa uszczelniająca IZOMASS 2K. Tworzy ona niezwykle elastyczną i wodoodporną powłokę. Chroni nie tylko przed działaniem wody, ale też przed wpływem promieni UV. Składa się z ciekłych żywic syntetycznych oraz elementów sypkich – cementu i polimerów. Oba składniki produktu izolującego należy ze sobą wymieszać. Następnie nanosimy co najmniej dwie warstwy masy. Po kilku godzinach (jedna warstwa schnie do 4 godzin) mamy zapewnioną hydroizolację tarasu na lata!
Więcej informacji dotyczących produktów oraz ich zastosowań znajdziecie tu:
Dwuskładnikowa masa uszczelniająca IZOMAS 2K
Folia w płynie Folmix Plus