Hydroizolacja oczka wodnego i basenu
Oczka wodne i baseny to wspaniałe dodatki do ogrodów, które zapewniają wiele godzin relaksu i zabawy dla całej rodziny. Jednak aby cieszyć się nimi przez lata, konieczne jest wykonanie właściwej hydroizolacji.
Dlaczego hydroizolacja jest istotna?
Niecki wodne to konstrukcje architektoniczne wystawione na stały kontakt z wodą. Odpowiednie zabezpieczenie ich przed szkodliwym działaniem żywiołu ma ogromne znaczenie dla zapewniania bezpieczeństwa i ich prawidłowego funkcjonowania. Jeśli basen lub oczko wodne nie jest niczym chronione, mogą powstawać pęknięcia, przez które woda będzie przenikać do konstrukcji. Wskutek tego może dojść do uszkodzenia zbiornika, a nawet fundamentów domu, co stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla stanu technicznego budynku, ale również życia domowników. Co więcej, powstałe skazy wiążą się z koniecznością przeprowadzenia poważnej, kosztownej renowacji.
Hydroizolacja basenu – zalety
Hydroizolacja to proces zabezpieczania powierzchni przed wnikaniem wody, co zapobiega pojawianiu się wilgoci, grzybów, pleśni i innych szkodliwych organizmów. W przypadku oczka wodnego lub basenu izolacja przeciwwodna jest kluczowa, ponieważ pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu wody i uniknięcie wycieku. Istnieje wiele sposobów na wykonanie hydroizolacji zbiornika wodnego. Jednym z produktów, za pomocą którego możemy odpowiednio zabezpieczyć konstrukcję, jest masa polimerowo-cementowa IZOMASS 2K F.
IZOMASS 2K F to elastyczny preparat, doskonale sprawdzający się jako zabezpieczenie hydroizolacyjne. Ta polimerowo-cementowa, dwuskładnikowa masa jest w pełni ekologiczna – nie zawiera bitumu oraz rozpuszczalników, dlatego można ją bezpiecznie stosować samodzielnie. Zgodnie z nazwą to produkt na bazie cementu, który tworzy wytrzymałą, elastyczną i odporną na działanie wody pod ciśnieniem powłokę – wytrzyma nacisk nawet 15-metrowego słupa wody. Co więcej, duża zawartość żywic syntetycznych nadaje mu znakomitą przyczepność do podłoża. IZOMASS 2K F po pełnym utwardzeniu zyskuje także odporność na niskie temperatury i chlor. Ma również właściwości paroprzepuszczalne, co sprawia, że może być aplikowany na wilgotne podłoża. Takie cechy umożliwiają nanoszenie produktu na różnego typu powierzchnie budowalne takie jak siatkobeton, beton, cegły klinkierowe czy gotowe formy.
Jak przeprowadzić hydroizolację basenu i oczka wodnego?
Przed wykonaniem hydroizolacji należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana, czyli czysta, sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Na początek czyścimy nieckę na sucho, a następnie zabieramy się za wyszorowanie pozostałych plam i nieczystości. Później trzeba dokładnie przyjrzeć się powierzchni i sprawdzić, czy nie pojawiły się na niej żadne ubytki. Jeśli znajdziemy jakieś niedociągnięcia, należy je uzupełnić za pomocą zaprawy cementowej dedykowanej do tego zastosowania. Po naprawie szczelin czekamy, aż zaprawa wyschnie. Ważnym etapem jest również gruntowanie powierzchni. Takie działanie pozwoli wyrównać chłonność oraz zwiększyć przyczepność hydroizolacji. W tym celu stosujemy szybkoschnący preparat gruntujący PRIMER PLUS. Odpowiednie przygotowanie podłoża stanowi podstawę dla prawidłowo wykonanej i trwałej hydroizolacji. Dzięki temu zadbamy o prawidłowe właściwości użytkowe basenu, a także zabezpieczymy zbiornik przed przenikaniem wody do gruntu.
Po przygotowaniu podłoża możemy przejść do hydroizolacji. Zaczynamy od wymieszania sypkiej i ciekłej części preparatu IZOMASS 2K F za pomocą mieszadła wolnoobrotowego. Następnie nakładamy powstałą masę, zaczynając od punktów krytycznych, do których zaliczamy m.in. narożniki czy miejsca styku ścianek. W tych miejscach wklejamy taśmę hydroizolacyjną z serii TAPEMIX. Jej zadaniem jest zwiększenie szczelności połączeń i zabezpieczenie ich przed przesączaniem wody. Następnie na całą powierzchnię zbiornika nakładamy min. 3 warstwy hydroizolacji, tak by uzyskać wymaganą grubość powłoki ostatecznej. Każdą warstwę dopiero po wyschnięciu poprzedniej. W tym celu możemy wykorzystać np. pacę stalową. Po związaniu masy zostaną jedynie prace wykończeniowe i basen lub oczko wodne będą gotowe na lato!
Prawidłowe przygotowanie powierzchni i wykonanie hydroizolacji w przypadku zbiorników wodnych jest niezwykle ważne. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności najlepiej zlecić prace specjalistom. Jeżeli podejmiemy się wyzwania samodzielnie, należy pamiętać, aby do izolacji stosować jedynie produkty do tego przeznaczone. W innym wypadku mogą nie zagwarantować odpowiedniego poziomu zabezpieczenia przed działaniem wody i związków chemicznych, które się w niej znajdują.