Jak przygotować kuchnię do świąt wielkanocnych?
Zbliżające się święta wielkanocne, a raczej czas ich przygotowań to moment, kiedy kuchnia odgrywa podstawową rolę mieszkania, a piekarnik jest szczególnie często wykorzystywany. Przygotowanie świątecznych potraw na czele z pysznymi ciastami wymaga sporo czasu i często niesie ze sobą niemały bałagan. Nie pozwól, żeby ten wyjątkowy świąteczny czas zajmowały Ci myśli o brudnej kuchni. Dowiedz się jak łatwo wyczyścić piekarnik z najtrudniejszych zabrudzeń i jak utrzymać jego czystość na dłużej.
Jak często myć piekarnik?
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, miłośnicy pieczenia, którzy korzystają z tego urządzenia na co dzień, będą dbali o jego czystość znacznie częściej niż ktoś, kto używa go tylko od święta. Jedyną słuszną radą jest systematyczność. Regularne czyszczenie piekarnika po jego używaniu ułatwi proces sprzątania. Dbając o porządek w kuchni, nie można zapomnieć o regularnym myciu blach i rusztów znajdujących się w urządzeniu.
Jak czyścić piekarnik?
Sposobów na mycie piekarnika jest wiele, domowe specyfiki, specjalistyczne środki, różne akcesoria mające na celu przyśpieszyć pracę są dostępne w niemalże każdym sklepie. Mimo to niejednokrotnie doprowadzenie całej kuchenki do zadowalającej czystości to kwestia długiego i męczącego szorowania. Poznaj wskazówki, dzięki którym mycie piekarnika przebiegnie szybciej i lżej niż kiedykolwiek wcześniej.
Najważniejsze – Twoje bezpieczeństwo
Podstawową zasadą dbania o porządek jest bezpieczeństwo. Pamiętaj, żeby piekarnik myć zawsze, gdy jest zimny. Wysoka temperatura może prowadzić do poparzeń, ale wpływa także na działanie środków czyszczących. Wybierając specyfiki do mycia, również trzeba zwrócić szczególną uwagę, nieprawidłowo dobrane mogą przysporzyć dodatkowej pracy, a nawet być niebezpieczne dla zdrowia. Wybieraj preparaty myjące dedykowane piekarnikom i blachom, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że zawarte w nim składniki, a raczej ich opary nie wpłyną na jakość jedzenia przygotowanego w wymytym przez nie urządzeniu.
Wstępne mycie piekarnika
Przed rozpoczęciem szorowania piekarnika i usuwaniem trudnych, zaschniętych zabrudzeń warto zastosować tak zwane mycie parowe, które pozwoli zmiękczyć trudne zaschnięcia i przypalenia.
Do naczynia żaroodpornego wlej gorącą wodę z cytryną i wstaw je do rozgrzanego piekarnika na około 140 stopni Celsjusza. Po kilku minutach wyciągnij naczynie i pozostaw piekarnik do ostygnięcia. Para wodna, która rozlegnie się po całym wnętrzu urządzenia, zmiękczy stare zaschnięte zabrudzenia i pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu. Po takim myciu wstępnym usuwanie plam i zaschnięć będzie łatwiejsze.
Jak skutecznie umyć piekarnik?
Żeby mycie piekarnika było łatwe, a efekt czyszczenia utrzymywał się na długo, należy wybrać odpowiedni preparat. CLEAN czysty piekarnik – pianka, która poradzi sobie z nawet najtrudniejszymi zabrudzeniami. Zaschnięcia, tłuste plamy czy przypalenia to nie problem dla specjalistycznego preparatu marki JURGA. Piankę wystarczy rozprowadzić po powierzchni i zostawić na kilkadziesiąt sekund, po czym zetrzeć miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Przy trudniejszych do wyczyszczenia zabrudzeniach piankę należy pozostawić na kilka minut, a następnie wykorzystać szczotkę do mycia plam czy przypaleń. Ważne, by na koniec spłukać powierzchnię czystą wodą, by usunąć resztki chemii i wytrzeć do sucha. Środek czyszczący jest idealnym rozwiązaniem zarówno do piekarnika, jak i blach oraz rusztu.
Mycie piekarnika – o tym nie zapominaj!
Żeby twój piekarnik był czysty i świeży na dłużej a potrawy przyrządzane w nim smakowite i aromatyczne pamiętaj, żeby podczas czyszczenia zwrócić uwagę również na umycie szyby, zawiasów i drzwiczek. Piekarnik również od zewnętrznej strony narażony jest na tłuste plamy i ślady rąk na szybie. Żeby Twoja kuchnia lśniła – nie tylko na Święta, poznaj CLEAN Czysta kuchnia, który doskonale radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. Preparat ten możesz również wykorzystać do czyszczenia płyty gazowej lub indukcyjnej.