Jak dbać o gres?
Gres jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych stosowanych często jako materiał wykończeniowy balkonów czy tarasów. Choć cechuje go duża wytrzymałość, wymaga on odpowiedniej pielęgnacji. Materiał ten zachowa swoje właściwości i kolor na długo, gdy będzie regularnie czyszczony i impregnowany.
Czym jest gres?
Gres to materiał wytwarzany z kamionki szlachetnej. W jego skład wchodzą m.in. glina, piasek kwarcowy czy kaolin. Składniki są mieszane i prasowane, a następnie wypalane w temperaturze ponad 1200°C. Zapewnia to materiałowi odporność na uszkodzenia oraz działanie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy wilgoć. Gres o chropowatej powierzchni jest częstym wyborem w przypadku balkonów i tarasów. Może imitować różne materiały, a chodząc po nim da się uniknąć ślizgania. Nie oznacza to oczywiście, że gres jest niezniszczalny. Trzeba o niego dbać, tak samo jak o każdy inny materiał. Podstawę stanowi systematyczne czyszczenie, lecz niektóre rodzaje wymagają również impregnacji. Specjalnie przeznaczone do tego preparaty umożliwiają płytkom zachowanie najważniejszych właściwości.
Rodzaje gresu
Gres podłogowy występuje w różnych wariantach. Każdy z nich wymaga nieco innego rodzaju pielęgnacji. Do najpopularniejszych można zaliczyć gładki i błyszczący gres szkliwiony, porowaty i naturalny gres nieszkliwiony, gres matowy i matowy ze strukturą. Na tego typu materiałach często widać smugi i zabrudzenia, które trzeba czyścić przy użyciu odpowiednich środków i akcesoriów.
Jak czyścić gres chropowaty?
Szczególnie dużo problemów sprawia czyszczenie płytek o strukturalnej i porowatej powierzchni. Konieczne jest ich regularne mycie, ponieważ nagromadzone zabrudzenia będzie trudniej usunąć. W tym przypadku można zastosować gorącą wodę lub parę wodną. Powierzchnię powinno się przecierać wzdłuż, a potem w poprzek. Taki sposób czyszczenia zapewni najlepsze rezultaty. Warto też użyć specjalistycznego środka do usuwania mchów, porostów, glonów i grzybów pleśniowych jakim jest MOSSPROOF firmy JURGA.
Impregnacja gresu
Choć niektóre rodzaje gresu wymagają impregnacji w większym stopniu niż inne, zabieg ten będzie korzystny w większości przypadków. Impregnacja umożliwia uzyskanie dodatkowej powłoki zabezpieczającej płytki przed zniszczeniem, dzięki której posłużą one przez wiele lat. Materiał będzie chroniony przed wnikaniem różnych substancji, takich jak woda, tłuszcze czy zabrudzenia. Stanie się bardziej odporny na plamy i uszkodzenia, a także zyska właściwości hydrofobowe, dzięki którym wilgoć nie będzie wnikała w strukturę płytek. Jeśli gres znajduje się na balkonie lub tarasie, impregnat zabezpieczy go też przed zniszczeniami wywoływanymi m.in. przez zamarzającą wodę. Preparat stworzy na podłożu paroprzepuszczalną, ułatwiającą czyszczenie powierzchni powłokę.
Rodzaje impregnatów do gresu
W zależności od tego, czy gres znajduje się wewnątrz, czy na zewnątrz pomieszczenia, należy sięgnąć po preparat wodny lub rozpuszczalnikowy. Te pierwsze produkty są przyjazne dla środowiska, można je stosować wewnątrz pomieszczeń. Drugie z kolei dedykowane są na zewnątrz ze względu na intensywny i szkodliwy dla zdrowia zapach. Z tego powodu trzeba zachować ostrożność podczas ich aplikacji, a także zadbać o właściwą wentylację w miejscu wykonywania pracy i stosowanie odzieży ochronnej. Jednym z godnych polecenia preparatów do pielęgnacji gresu jest IMPREGNAT DO GRESU I TERAKOTY od JURGA. Nadaje się on do impregnacji płytek gresowych, porowatej terakoty czy nasiąkliwych płytek ceramicznych. Tworzy na powierzchni powłokę ochronną ułatwiającą czyszczenie powierzchni i zapobiegającą powstawaniu korozji biologicznej. Powłoka ta nie nadaje efektu połysku, nie zmienia koloru impregnowanej powierzchni.
Czyszczenie i impregnacja gresu krok po kroku
Pierwszym etapem czyszczenia gresu jest czyszczenie na sucho, ręczne. Następnie można zastosować preparat do czyszczenia na mokro, taki jak WASH PV od JURGA oraz specjalistyczny środek do usuwania mchów, porostów, glonów i grzybów pleśniowych – MOSSPROOF. By skutecznie zaimpregnować gres, warto przestrzegać zasad określonych przez producenta wykorzystywanego preparatu. Oto instrukcja użytkowania produktu IMPREGNAT DO GRESU I TERAKOTY od JURGA – impregnacja krok po kroku:
- Przygotuj podłoże – oczyść i odtłuść powierzchnię płytek przeznaczonych do impregnacji.
- Przeprowadź próbę reakcji podłoża na preparat w niewidocznym miejscu – pamiętaj, że nie nadaje się on do powierzchni szkliwionych i polerowanych.
- Wymieszaj preparat.
- Nanoś impregnat na powierzchnię wałkiem lub pędzlem (minimum 2 warstwy).
- Kolejne warstwy nakładaj w krótkich odcinkach czasu metodą „mokre na mokre”.
- Unikaj tworzenia się na powierzchni zacieków oraz kałuż, a nadmiar preparatu usuń gąbką lub bawełnianą czystą szmatką.
- Zaimpregnowana powierzchnia uzyskuje pełne właściwości hydrofobowe po około 24 godzinach – przez ten czas chroń ją przed deszczem, intensywnym nasłonecznieniem,
zabrudzeniem, użytkowaniem.