Jak działa grunt sczepny?
Przed rozpoczęciem niektórych prac wykończeniowych i remontowych konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Gruntowanie podłoża pod farbę, płytki, gładź lub tynk opiera się na nanoszeniu specjalnego preparatu. Wpływa to w dużej mierze na powodzenie malowania, układania płytek bądź tynkowania. W wielu przypadkach zaleca się zastosowanie gruntu sczepnego, takiego jak BETON KONTAKT od JURGA.
Czym jest grunt sczepny?
Grunt szczepny poprawia spójność i przyczepność podłoża. Taki produkt sprawdzi się jako podkład pod:
- beton architektoniczny,
- trawertyn,
- systemy dociepleń,
- różnego rodzaju tynki.
Nadaje się więc do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.
Gruntowanie podłoża przed wykończeniem powierzchni
Pominięcie gruntowania tylko z pozoru daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy – prędzej czy później da się odczuć konsekwencje jego braku. Trzeba się upewnić, czy pod farbę, wylewkę albo tynk został położony środek gruntujący. Gruntowanie wpływa na zmniejszenie chłonności powierzchni, w związku z czym farba lub zaprawa nie będzie wysychała zbyt szybko. Podłoże o porowatej strukturze jest mocno nasiąkliwe i bez gruntu wchłonie wilgoć pochodzącą z nałożonej masy, co może doprowadzić do jej pękania, kruszenia się czy odpadania. Również zbyt gładkie podłoża nie stwarzają dobrych warunków do odpowiedniego przywarcia farby lub zaprawy. Grunt sczepny zapewni więc lepsze przywieranie powłoki. Gruntowanie przydaje się również w przypadku, w którym zachodzi potrzeba izolacji plam mogących przenikać przez farbę na podłożu.
Grunt sczepny BETON KONTAKT od JURGA
Grunt sczepny BETON KONTAKT powstaje na bazie wysokiej jakości dyspersji oraz zwiększonej ilości i grubości kruszywa kwarcowego (0,1-0,8 mm). Wyróżnia go wysoka przyczepność do powierzchni mineralnych, przede wszystkim do gładkich i niechłonnych, takich jak beton, żelbet, stropy, cegły, tynki, bloczki, płyty g-k, OSB, płytki itp. Produkt służy do wyrównania chłonności podłoża oraz zapewnienia optymalnego wzrostu wytrzymałości. Gdy wyschnie, staje się wodoodporny i mrozoodporny. Dzięki różowemu zabarwieniu gruntu da się łatwiej kontrolować jego równomierne nanoszenie. Produkt jest przeznaczony pod wylewki betonowe, tynki gipsowe, cienkowarstwowe gipsowe masy szpachlowe, do powierzchni z ogrzewaniem podłogowym, nadaje się do stosowania przed klejeniem płyt G-K.
W jaki sposób używać gruntu sczepnego BETON KONTAKT od JURGA?
Przed zastosowaniem gruntu sczepnego BETON KONTAKT należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi ono być nośne, mocne, czyste, wolne od kurzu i pyłów, smarów, tłustych plam, mleczka cementowego, wykwitów, pleśni, starych powłok malarskich oraz innych powłok zmniejszających przyczepność. Podłoża powinny być wysezonowane i suche, a ich wilgotność musi wynosić mniej niż 4%. Przed użyciem gruntu należy wymieszać produkt do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Wtedy jest on gotowy do użycia i może zostać naniesiony na powierzchnię przy użyciu wałka, pędzla lub w sposób maszynowy. W tym ostatnim przypadku do produktu można dodać niewielkiej ilości wody. Gruntowanie wykonuje się przy temperaturze podłoża i otoczenia od 5 stopni Celsjusza do 25 stopni Celsjusza. Jedna warstwa schnie przez 3-6 godzin w temperaturze 23 stopni Celsjusza, przy wilgotności powietrza wynoszącej 60%. Narzędzia i niechciane zabrudzenia należy umyć wodą od razu po gruntowaniu. Gdy produkt wyschnie, da się go usunąć tylko w sposób mechaniczny. Jeśli prace są prowadzone na zewnątrz, zagruntowaną powierzchnię trzeba chronić przed działaniem opadów atmosferycznych i mrozu do momentu wyschnięcia.
Profesjonalny grunt sczepny wpływa pozytywnie na spójność oraz przyczepność podłoża. Nałożenie preparatu gruntującego przed wykończeniem powierzchni jest zabiegiem prostym i niedrogim. Warto wybierać wysokiej jakości produkty, np. BETON KONTAKT od JURGA. W każdym przypadku trzeba pamiętać o stosowaniu się do wskazówek podanych przez producenta na opakowaniu i zachowaniu środków ostrożności.