Piana montażowa – właściwości i zastosowanie
Piana montażowa, często zwana pianą poliuretanową, to niezwykle uniwersalny produkt, który znajduje zastosowanie w różnych pracach wykończeniowych i montażowych podczas remontu czy budowy. Uważa się również, że to najpopularniejsze materiały służące do uszczelniania. Ze względu na szeroki zakres działania i mnogość ich rodzajów warto bliżej poznać ich funkcjonalność.
Czym jest piana poliuretanowa?
Piana montażowa powstaje w wyniku reakcji gazu MDI, alkoholu wielowodorotlenowego, poliolu oraz wody znajdującej się w powietrzu. Cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do różnych materiałów, do których zaliczamy między innymi styropian, drewno i materiały drewnopochodne, profile PCV-U, metal czy podłoża mineralne. Opisane właściwości sprawiają, że piana świetnie sprawdza się podczas montażu i uszczelniania drzwi i okien oraz wypełnianiu szczelin między przewodami i rurami. Można używać jej również do izolacji cieplnej i wyciszania sieci kanalizacyjnych, wodnych i centralnego ogrzewania.
Różnice pomiędzy pianami montażowymi
W naszym asortymencie oferujemy wiele rodzajów pian poliuretanowych. Różnią się od siebie poszczególnymi właściwościami m.in. metodą aplikacji czy warunkami atmosferycznymi, w których mogą być stosowane. Z tego powodu, zanim wybierzemy konkretny produkt, należy precyzyjnie określić zakres prac oraz wymagania, którym ma sprostać. Warto zwrócić uwagę na właściwości izolacyjne produktu, jego prężność, czas wiązania, a także wydajność i łatwość w aplikacji.
Piany jedno- i dwuskładnikowe
Ze względu na ilość składników wyróżniamy piany jedno- i dwukomponentowe. Jednoskładnikowe preparaty jak PIANA MONTAŻOWA MEGA czy PIANA PISTOLETOWA PVC charakteryzują się wysoką elastycznością, stabilnością kształtu oraz szerokim zakresem temperatur pracy. W trakcie pracy z nimi trzeba zadbać o dostateczną wilgotność z powietrza lub podłoża, ponieważ piany z tej kategorii utwardzają się pod jej wpływem. Piany dwuskładnikowe są trudniejsze w obsłudze i wymagają większej wprawy. Ich dużą zaletą jest to, że ulegają utwardzeniu pod wpływem reakcji chemicznej pomiędzy dwoma składnikami bez udziału wody. Stosuje się je w przypadku większych, trudno dostępnych przestrzeni.
Piany montażowe są niezastąpione podczas każdej budowy. Ich zastosowanie pozwala wyeliminować mostki cieplne i zadbać o wykonanie skutecznej izolacji. Należy jednak pamiętać, aby przy wyborze odpowiedniego produktu przyjrzeć się jego właściwościom. Jakościowe piany poliuretanowe cechują się wysokimi parametrami w zakresie izolacji akustycznej, efektywną barierą dla wilgoci, a także regularną strukturą. Powinny charakteryzować się również wysoką odpornością mechaniczną i stabilnością, aby pod wpływem czasu nie kurczyły się i nie utleniały.